Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdravé a kvalitní pití

9. 4. 2008

   Zdravé a kvalitní pití

Grafitové ložisko na Bližné, jehož těžba byla ukončena v r.1998 a vytěžilo se zde přes čtvrt milionu suroviny, bylo značně zvodnatělé a důlní práce zachytily několikrát silné průvaly vod z rozsáhlých krasových dutin.Již v roce 1963 došlo při nafárání krasové dutiny na dole k průvalu vody na druhém patře.Později v osmdesátých létech byl na třetím patře zjištěn rozsáhlý kras s vydatným pramenem kvalitní pitné vody.Tlaková voda byla různým systémem regulována a čerpána, na dole byla činěna rozsáhlá bezpečnostní opatření, ale to už není námětem tohoto článku.
V r.1999 přichází do oblasti firma, která začíná tuto kvalitní šumavskou vodu komerčně využívat a v říjnu téhož roku stáčí první vodu. V prostoru dolu Bližná čerpá kvalitní pramenitou vodu z vydatného zdroje, nacházejícího se v hloubce 70 m.Voda je potrubím dopravována ke stáčírně, není chemicky upravována a při stáčení se nepoužívají žádné konzervační látky.Voda má optimální obsah minerálních látek a je vhodná jak k přímé konzumaci, tak k přípravě teplých a studených nápojů pro všechny věkové skupiny obyvatel.
V současné době pracuje při stáčení a plnění pitné vody devět zaměstnanců, kteří všichni jsou občany Černé v Pošumaví. Vedle této své hlavní činnosti musí provádět ještě další potřebné práce, především revize a údržby v podzemí dolu.
Balená pramenitá voda je stáčena do vratných plastových demižonů o obsahu 18, 9 l / tj. 5 galonů /.Demižony jsou vratné plastové nádoby uzavřené bezpečnostním uzávěrem.Rozvoz stočené vody se zajišťuje firemní distribucí, přičemž sklady má firma po celé republice.Kvalita vody musí zůstat stále vysoká, proto je pravidelně kontrolována na Zdravotním ústavu v Českých Budějovicích.
Firma dodává zařízení pro výdej vody zvané aquamat,které je určeno pro ohřev,chlazení a hygienický výdej přírodní stolní vody. Voda a zařízení jsou distribuovány přímo do podniků, firem a organizací a v poslední době ve větší míře i do domácností.
/ 9.4.2008/
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář